A Magyar Helsinki Bizottság jogi segítséget nyújt a Magyarországon védelmet kereső menekülőknek, hontalanoknak, családjuktól elszakadt gyermekeknek.
Azon dolgozunk, hogy az útközben szétszakadt családok újra együtt lehessenek. Képzési és kutatómunkánkkal elősegítjük, hogy a menekültügyi eljárás magas színvonalú, hatékony és humánus legyen, itthon és a világ más részein egyaránt. Fellépünk az idegengyűlölet ellen.
Családegyesítési eljárásban a kezdetektől képviselünk menekülteket. Az örömteli viszontlátást 2015 őszétől a papírok beszerzésétől, az utazások kifizetésén és megszervezésén át számos más gyakorlati teendő intézésével is segítjük, egészen addig, amíg a családtagok újra egyesülhetnek Magyarországon.
A helsinki családegyesítő programjának munkatársai
Somogyvári Zoltán
a családokat képviselve tartja a kapcsolatot a hatóságokkal, beadványokat ír, melyben kifejti, miért van az adott családnak joga az újraegyesüléshez, valamint meghallgatásokon vesz részt a menekültekkel.
Bakonyi Anikó
felméri, hogy milyen segítségre lenne szükség, tartja kapcsolatot a családdal, segíti intézni a családegyesítéssel kapcsolatos gyakorlati ügyeket.
Alföldi András
jogi tanácsadást nyújt a menekültek családegyesítésével kapcsolatban, képviseli őket a magyar külképviseletek és a Bevándorlási Hivatal előtt.
Sávai Rita
intézi a menekültek családjának gyakorlati ügyeit: beszerzi a szükséges papírokat, szervezi az utazásukat.
Pohárnok Barbara
ügyvédként a bíróság előtt végső esélyként képviseli a menekülteket a felülvizsgálati eljárásban.
Győző Gábor
ügyvédként képviseli a menekülteket és családjaikat, ha a hatóság elutasítja a családegyesítési kérelmüket. Sokak számára ez a végső esély, hogy újra láthassák szeretteiket.
Nem csak a Magyar Helsinki Bizottság segíti a családok egyesülését. Partnereink és támogatóink között tudhatunk német jezsuitákat és amerikai unitáriusokat (Unitartian Universalist Service Committee), a Nemzetközi Migrációs Szervezetet és az ENSZ-et.
Itthon a Cordélia Alapítványtól, a Kalunba Szociális Szolgáltató Nonprofit Kft-n és Menedék Egyesületen át a Baptista Szeretetszolgálatig sokan segítik az újraegyesített családokat a háború és üldöztetés lelki sérüléseit begyógyítani, vagy éppen gyakorlati segítséget (pl: szállást) nyújtva a menekülőknek.